Read Matmazel Noraliya'nın Koltuğu by Peyami Safa Free Online


Ebook Matmazel Noraliya'nın Koltuğu by Peyami Safa read! Book Title: Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
The author of the book: Peyami Safa
Edition: Ötüken Neşriyat
Date of issue: 1978
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 737 KB
City - Country: No data
Loaded: 1696 times
Reader ratings: 4.9

Read full description of the books:Okurunu hikayesine nasıl bağlayacağının, karakterlerini zihnimizde nasıl canlandırabileceğinin sırrına hakim bir yazar Peyami Safa. İnsanın ruhunun çatışmalarını, sıkıntılarını anlatırken yoğunlaşan satırları ağırlaşacağına kıvraklaşıyor. Bu bireysel buhranların toplumsal boyutuyla arasında ustaca bağlar kuruyor.

Murat Yalçın Sevim Burak'a dair bir yazısında, kesişen duyarlılıklar, dünyalar, algılar açısından Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi, Abdullah Efendi'nin Rüyaları ile birlikte anıyordu bu romanı da. İyi ki o bahse denk gelmişim de okumuşum Matmazel Noraliya'nın Koltuğu'nu..


Download Matmazel Noraliya'nın Koltuğu PDF Matmazel Noraliya'nın Koltuğu PDF
Download Matmazel Noraliya'nın Koltuğu ERUB Matmazel Noraliya'nın Koltuğu PDF
Download Matmazel Noraliya'nın Koltuğu DOC Matmazel Noraliya'nın Koltuğu PDF
Download Matmazel Noraliya'nın Koltuğu TXT Matmazel Noraliya'nın Koltuğu PDFRead information about the author

Ebook Matmazel Noraliya'nın Koltuğu read Online! 1899 yılında İstanbul’da doğar. Servet-i Fünun dönemi şairlerinden İsmail Safa'nın oğludur. Sivas'a sürgüne gönderilen babasının orada ölmesi üzerine 1901 yılında iki yaşında yetim kalmış, bu yüzden "Yetim-i Safa" adıyla anılmıştır. Babasız büyümenin acılarının yanı sıra, sekiz dokuz yaşlarında yakalandığı bir kemik hastalığı dolayısıyla çocukluk ve ilk gençlik yılları hastane koridorlarında geçmiştir. Bilahare bu günlerini eserlerine soğukkanlı bir ciddiyetle yansıtacaktır.

Hastalık ve savaşın yol açtığı maddî sıkıntılar dolayısıyla öğrenimini sürdüremez, babasının arkadaşı olan Recaizade Mahmut Ekrem Marif Nazırlığına veda edince onu Galatasaray Lisesi'nde okutma vaadini yerine getiremez. Peyami hayatını kazanmak ve annesine bakmak için Vefa İdadisi'ndeki öğrenimini yarıda bırakır. Keaton Matbaası'nda bir süre çalıştıktan sonra açılan sınavı kazanarak Posta - Telgraf Nezareti'ne girer; Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasına kadar orada çalışır. Daha sonra Boğaziçi'ndeki Rehber-i İttihat Mektebi'nde öğretmenlik yapmaya başlar. Dört yıl çalıştığı bu okulda kendi çabasıyla Fransızcasını ilerletir.

1918 yılında ağabeyi İlhami Safa'nın isteğine uyarak öğretmenlikten ayrılır ve birlikte çıkardıkları "20. Asır" adlı akşam gazetesinde "Asrın Hikâyeleri" başlığı altında yazdığı öykülerle gazetecilik yaşamına başlar. İmzasız olarak yazdığı bu hikâyelerin tutulması üzerine Server Bedi takma adını kullanır. Peyami Safa halk için yazdığı edebî değeri olmayan romanlarını "Server Bedi" imzası ile yayınlar. Sayıları 80'i bulan bu eserler arasında; Cumbadan Rumbaya romanıyla, Cingöz Recai polis hikâyeleri dizisi en ünlüleridir. Ayrıca ders kitapları da yazar.

1921'de Son Telgraf gazetesinde ve bilahare Tasvir-i Efkâr'da yazar. Nihayet Cumhuriyet gazetesine geçer, 1940 yılına kadar bu gazetede fıkra ve makalelerini yayınlar; roman tefrika eder. Kültür Haftası (21 sayı, 15 Ocak-3 Haziran 1936) ve Türk Düşüncesi (63 sayı, 1953-1960) adlarında iki de dergi çıkarır. Fıkra yazarı olarak Peyami, gazetelerin tirajlarını değiştirecek bir tesire sahiptir. Vefatında Son Havadis Gazetesi başyazarıdır.
Çok sevdiği oğlu Merve'yi askerliğini yaptığı sıra kaybetmesi Peyami Safa'yı çok sarsar. Bu olaydan birkaç ay sonra 15 Haziran 1961’de İstanbul'da ölür. Edirnekapı Şehitliği'ne defnedilir. Peyami Safa kendi kendisini yetiştirmiş ender şahsiyetlerden biridir. Fransızcayı Fransızca gramer kitabı yazabilecek kadar ve tıp ilmini bir doktor kadar öğrenmiştir. 43 yıl hiç durmadan yazar. Güçlü bir fikir adamı, romancı ve polemikçidir. Nâzım Hikmet Ran, Nurullah Ataç, Zekeriya Sertel, Muhsin Ertuğrul, Aziz Nesin'le polemiğe girmiştir.

Kudretli kalemi ile kısa zamanda Bâb-ı Âli’de yıldızlaşan Peyami muharrirlik yönünün yanında usta bir nazariyatçıdır. Çağdaş Türk Edebiyatının roman tekniğini en çok geliştirmiş romancısıdır. Fıkra ve makalelerinde sağlam bir mantık dokusu ve inandırıcılık görülür. Romanlarında olaydan çok tahlile önem verir. Toplumumuzdaki ahlâk çöküntüsünü, medeniyetin yarattığı bocalamayı, nesiller ve sosyal çevreler arasındaki çatışmayı dile getirir. Zıt kavramları, duygu ve düşünce tezadını ustaca işler.


Reviews of the Matmazel Noraliya'nın Koltuğu


HARLEY

Interesting read for true fans

JAMES

I keep this book in my hand and feel so happy.

MAYA

Interesting and nontrivial story

TOBY

The only book I read in 1 day

ELEANOR

All right, thanks fast.
Add a comment
Download EBOOK Matmazel Noraliya'nın Koltuğu by Peyami Safa Online free

PDF: matmazel-noraliyann-koltuu.pdf Matmazel Noraliya'nın Koltuğu PDF
ERUB: matmazel-noraliyann-koltuu.epub Matmazel Noraliya'nın Koltuğu ERUB
DOC: matmazel-noraliyann-koltuu.doc Matmazel Noraliya'nın Koltuğu DOC
TXT: matmazel-noraliyann-koltuu.txt Matmazel Noraliya'nın Koltuğu TXT