Read Görünmez Canavarlar by Chuck Palahniuk Free Online


Ebook Görünmez Canavarlar by Chuck Palahniuk read! Book Title: Görünmez Canavarlar
The author of the book: Chuck Palahniuk
Edition: Ayrıntı Yayınları
Date of issue: 2004
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 5.67 MB
City - Country: No data
Loaded: 2790 times
Reader ratings: 6.9

Read full description of the books:Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, yanılsamanın hüküm sürdüğü şu dünyada bize iyi ve doğru olarak dayatılanı değil de, kötü olduğu söylenerek bizden uzak tutulanı tercih etmek ne derece mümkündür? Chuck Palahniuk, bize yine roman olarak ulaşan bu üçüncü "kimlik krizi"nde, aile ve toplumda var olan genel geçer davranış kalıplarının altında yatan gerçekliği evirip çeviriyor.

Genç ve güzel manken Shannon mutlu olmak için her şeye sahiptir: Parlak bir kariyer, kitlelerin ilgisi, yakışıklı bir sevgili ve yakın bir dost. Ancak geçirdiği bir 'kaza' yüzünün yarısını yok ettiğinde, görünmez bir canavara dönüşür. Hastanede tanıştığı, ameliyatla kadın olmaya hazırlanan transseksüel Brandy Alexander, ona geleceğini yaratabilmek için geçmişini silmesi gerektiğini, gerçek keşiflerin hep kaostan çıktığını öğretir. Bu süreçte Shannon, Brandy Alexander'la ve kendisini aldatan sevgilisi Manus'la bir intikam yolculuğuna çıkacaktır. Kişisel ve toplumsal arızaların kol gezdiği, çağdaş bir çorak ülkede çıkılan bu yolculukta üçünün isimleri, kimlikleri ve geçmişleri her şehirde değişirken, okur da görüntüye, yüzeyselliğe odaklanmış bir dünyada aile, sevgili, arkadaş konumundaki insanlarla ilişkilerin sığlığına tanık olur.

Palahniuk cinsiyet değiştirme operasyonlarının büyük ölçüde kolaylaştığı ve yaygınlaştığı bir çağda, cinsiyetlerin bile görüntüden ibaret olduğunu vurguluyor. Bir yandan güzellik ve kimlik kavramlarına bakarken, tüketim toplumuna ve estetik operasyon kültürüne haşin saldırılar yöneltiyor. Üstelik bütün bunları okurunu adeta bir eğlence trenine bindirip baş karakterinin geçmişiyle bugünü arasında dolaştırarak ve şaşırtıcı bir finalle adamakıllı sarsarak yapıyor.


Download Görünmez Canavarlar PDF Görünmez Canavarlar PDF
Download Görünmez Canavarlar ERUB Görünmez Canavarlar PDF
Download Görünmez Canavarlar DOC Görünmez Canavarlar PDF
Download Görünmez Canavarlar TXT Görünmez Canavarlar PDFRead information about the author

Ebook Görünmez Canavarlar read Online! Written in stolen moments under truck chassis and on park benches to a soundtrack of The Downward Spiral and Pablo Honey, Fight Club came into existence. The adaptation of Fight Club was a flop at the box office, but achieved cult status on DVD. The film’s popularity drove sales of the novel. Chuck put out two novels in 1999, Survivor and Invisible Monsters. Choke, published in 2001, became Chuck’s first New York Times bestseller. Chuck’s work has always been infused with personal experience, and his next novel, Lullaby, was no exception. Chuck credits writing Lullaby with helping him cope with the tragic death of his father. Diary and the non-fiction guide to Portland, Fugitives and Refugees, were released in 2003. While on the road in support of Diary, Chuck began reading a short story entitled 'Guts,' which would eventually become part of the novel Haunted.

In the years that followed, he continued to write, publishing the bestselling Rant, Snuff, Pygmy, Tell-All, a 'remix' of Invisible Monsters, Damned, and most recently, Doomed.

Chuck also enjoys giving back to his fans, and teaching the art of storytelling has been an important part of that. In 2004, Chuck began submitting essays to ChuckPalahniuk.net on the craft of writing. These were 'How To' pieces, straight out of Chuck's personal bag of tricks, based on the tenants of minimalism he learned from Tom Spanbauer. Every month, a “Homework Assignment” would accompany the lesson, so Workshop members could apply what they had learned. (all 36 of these essays can currently be found on The Cult's sister-site, LitReactor.com).

Then, in 2009, Chuck increased his involvement by committing to read and review a selection of fan-written stories each month. The best stories are currently set to be published in Burnt Tongues, a forthcoming anthology, with an introduction written by Chuck himself.

His next novel, Beautiful You, is due out in October 2014.Reviews of the Görünmez Canavarlar


HARVEY

The butterflies in my stomach have died ...

EDWARD

After this book, I look at the world with different eyes!

MOLLY

After reading this book, Your life will change!

HARLEY

Phone number need to drive to protect against robots I wrote the number and downloaded no problems.

SIENNA

This book is worth reading!
Add a comment
Download EBOOK Görünmez Canavarlar by Chuck Palahniuk Online free

PDF: grnmez-canavarlar.pdf Görünmez Canavarlar PDF
ERUB: grnmez-canavarlar.epub Görünmez Canavarlar ERUB
DOC: grnmez-canavarlar.doc Görünmez Canavarlar DOC
TXT: grnmez-canavarlar.txt Görünmez Canavarlar TXT